NE ARAMIŞTINIZ?

Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi giriniz.

Testere Nasıl Seçilir & ECHO Zincirli Testere & Motorlu Testere & Odun Kesme Temel Bilgileri

TANITIM

ECHO Motorlu Testerelerin Kullanım/Kurulum/Çalıştırma Teknik Özellikleri

Yeni Başlayanlar için ECHO Zincirli Motorlu Testere Temel Bilgileri

 

İster amatör ev tipi kullanıcı, ister peyzaj mimarı olsun, isterse ilk defa bir ECHO zincirli testere sahibi olun, ya da profesyonel kullanıcılar zincirli testerelerinizi doğru ve güvenli bir şekilde işlemek, kullanmak ve saklamak için ihtiyacınız olan ipuçları yazımızın devamında.

 

 

Benzinle Çalışan Zincirli Testere Seçimi:

 

2 temel tip zincirli testere vardır.

%100 JAPON Teknolojisi ECHO üstten tutma model - kullanıcının hızarı üstten kontrol etmesine izin verir. Bir ağaçta çalışmak veya düşük asılı dalları kesmek için birincil kullanım alanıdır. Profesyonel yüksek budama ekipleri tek el ile tutulabilen zincir testereleri kullanırlar. Üsten tutmalı ve tek elle tutulabilen ECHO budama testeresi.

 

ECHO arkadan tutulan ve iki elle kullanılan motorlu testere modelleri - hem bir ön hem bir arka tutamağa sahiptir. Bu daha fazla kontrol sağlar. Yüksek motor gücüne sahip motorlu testereler bu tip olmaktadır.

ECHO motorlu testerenin %80 nerede ve nasıl kullanılacağını birlikte görelim.

• Hızar ile büyük ve kuru ağaçları kesmek.

• Testere ile yakacak odun için tomruk ve kütük kesmek.

• Ağaçları /dalları budamak.

ECHO Hızarınız (benzinli testerenizin) uygun pala boyunu seçiniz.

Keseceğiniz odundan 4-5 cm daha uzun olmalıdır.

 

 

Motorlu Testerede Çeşitli Özellikler;

 

İyi dengelenmiş bir motorlu testere, yalnızca bir elinizle tuttuğunuzda yere yatay olarak gelecektir. (Not: Sadece motor kapatıldığında bunu yapın. Daima testereyi iki elinizi kullanarak çalıştırın.)

Echo’ da büyük hava girişine sahip hava filtreleme sistemi.

Echo’ da tül veya keçe tipi hava filtresi.

Echo’ da  titreşim azaltma amartisör sistemi.

 

 

Motorlu Testere Soğukken Nasıl Çalışır;

 

ECHO Testerenin Yakıt (yağlı benzin) ve pala zincir yağı doldurun.

Testere zincirini engelsiz olarak yere güvenli bir konumuna getirin.

Zincir freninin (zincir testerenizin üstündeki siyah kolun), yerine oturana kadar ileri doğru itilerek etkinleştirildiğinden emin olun.

 

 

Motorlu Testereyi Çalıştırma Prosedürü;

Motor çalıştırma bölümünün açık konumda olduğundan emin olunuz.

Karbüratör üzerindeki şeffaf benzin pompasına benzin içerisine

tamamen doluncaya kadar 6-7 defa basınız. Hızarınızın benzin jigle pompasında içerisi benzin dolmuş şekilde görülmelidir (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere).

Echo testerenin jikle kontrol düğmesini sonuna kadar çekin.

Benzinli testere gürültü ve performansla çalışan bir üründür. İşitme korumanızı, koruyucu eldivenlerinizi ve koruyucu gözlüklerinizi takın ve zincir testereyi çalıştırmaya hazır olun.

Starter ipinin öncelikle boşluğunu alınız. (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere) Hızarı çalıştırmadan önce 1 ya da 2 kez motorun çekme ipini kendinize doğru çekiniz. Bu aşamada testere çalışır gibi olur ve durur, bu işlerin doğruya gittiğine işarettir.

ECHO Benzinli testerenizin Jikle kontrolünü tekrar içeri itin.

Motoru çalıştırmak için starter ipini bir kez daha çekin.

Kesmeye başlamadan önce, zincir testeresinin birkaç dakika rölantide ısındığından emin olun.

Testerenizin palasının ve zincirinin yağının pompalandığından emin olun. Testereyi, bir karton, kağıt veya odun parçası gibi açık renkli bir arka zemin üzerinde tutun. Testereyi birkaç saniye (kılavuzun) aşağıya bakacak şekilde çalıştırın ve gözden geçirin; yağ zeminde görünmelidir.

(Testerenizde ayarlanabilir bir yağlama pompası varsa, kesme koşullarınıza uyacak şekilde pala ve zincire verilen yağ miktarını artırabilir veya azaltabilirsiniz.)

Potansiyel kazaları önlemek için testereler kullanılmadığında zincir frenini devreye soktuğunuzdan emin olun (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere).

 

 

ECHO MOTORLU TESTERE MOTORU SICAKKEN NASIL ÇALIŞTIRILIR

 

ECHO Testerenin Yakıt (yağlı benzin) ve pala zincir yağı doldurun.

Zincir testerenizi engebesiz yerde güvenli bir başlangıç konumuna getirin (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere).

Zincir freninin (zincir testerenizin üstündeki siyah kolun), yerine oturana kadar ileri doğru itilerek etkinleştirildiğinden emin olun. Echo ve diğer model marka testerelerde özelliklere dikkat etmek gerekli.

 

,

 

Başlangıç Prosedürü:

 

Echo testerenizin Anahtarınızın AÇIK konumda olduğundan emin olun.

Hızarınızın Jigle kolunu kapalı konumda tutunuz.

Kesime başlamadan önce işitme korumanızı, koruyucu eldivenlerinizi ve koruyucu gözlüklerinizi takın ve zincir testereyi çalıştırmaya hazır olun (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere).

Benzinli testerenizi çalıştırmadan önce ayağınızı arka tutamak yuvasına sıkıca yerleştirerek testereyi sabitleyin ve ön kolu bir elinizle sıkıca kavrayın.

Motoru çalıştırmak için starteri bir veya iki kez çekin.

Kesmeye başlamadan önce, zincir testeresinin birkaç dakika rölantide ısındığından emin olun.

Testereyi, bir karton, kağıt veya odun parçası gibi açık renkli bir arka zemin üzerinde tutun. Testereyi birkaç saniye (kılavuzun) aşağıya bakacak şekilde çalıştırın ve gözden geçirin; yağ zeminde görünmelidir. (Testerenizde ayarlanabilir bir yağlama pompası varsa, kesme koşullarınıza uyacak şekilde pala ve zincire verilen yağ miktarını artırabilir veya azaltabilirsiniz.)

 

 

 

Zincir Testere Nasıl Doğru Saklanır?

Depolanmadan Önce Yakıtı Boşaltın

ECHO Zincir testerenizi uzun süre kullanmayacağınız zaman içinde yakıt bırakırsanız, benzinli testerenize zarar verebilir (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere).

• Zincir testerenizi saklamadan önce yakıt deponuzu olabildiğince boşaltın. Bir huni kullanarak, kullanılmayan yakıtı orijinal saklama kabına geri doldurun. ECHO Testereyi boşalttıktan sonra motoru çalıştırın ve benzinli testereyi çalışmayı durduruncaya kadar boşta çalıştırın. Hızarınızın Hava Filtrenizi Kontrol Ediniz (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere).

Echo testerenizin hava filtresinin temiz olduğundan ve delik olmadığından emin olun, temizlemesine ve değiştirilmesi gerektiğinde alet tezgâhına işlemi yapınız.

 

 

Depolandıktan Sonra Zincirinizi Testerenizi Tekrar Kullanma:

 

• Testerenizin zincir ve pala ayarlarını kontrol ediniz. Zincirin serbestçe pala üzerinde döndüğünü görünüz ve yeterince gergin olduğundan emin olmak için zincirinizi kontrol edin. Eldiven giyerken, zinciri biraz yukarı kaldırın. ECHO Testere Kılavuzdan zar zor kaldırılmalı. Zincir çok sıkı veya çok gevşekse uygun zincir gerdirme prosedürü için kullanma kılavuzuna bakınız.

• Pala/kılavuz somunlarının sıkıldığından emin olun (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere).

• Zincir freninizi aktifleştirin.

ECHO Motorlu Testere Hava filtresinin içinde herhangi bir kalıntı olmadığından emin olun. Hava filtresini temizlemek için, bir çalışma tezgahına veya başka bir düz, sağlam yüzeyde çalışın. Hızarın hava filtresinde deliklere neden olabileceğinden, sıkıştırılmış havayı doğrudan filtrenize üflemeyin. Benzinli Testere hafif şekilde çalışın ve değişik hava filtreleri için farlı temizlik yolları arayınız.

• Pala ve zincir yağı haznesinin uygun miktarda yağa sahip olduğundan emin olun.

Echo Testerenizin Bujinin, herhangi bir korozyon veya pislik bulunmadığından ve uygun şekilde sıkıldığından emin olmak için kontrol edin.

Echo Testerenizde hiçbir çatlak olmadığından emin olmak için yakıt hattınızı ve deponuzu kontrol edin.

• Starter ipinizin herhangi bir yıpranma olmadığından emin olun.

 

ECHO Zincirli Testere Güvenlik Özellikleri:

Echo Zincir Freni (hızar-testere-benzinli testere-zincirli testere) - etkinleştirildiğinde, bu aygıt bir geri tepme meydana geldikten hemen sonra testere zinciri rotasyonunu durdurmayı amaçlar. Bir zincir freni geri tepmeyi engellemez. Motorlu testere zincir freni hem manuel hem de otomatik olarak etkinleştirilebilir. Sizin güvenliğiniz için geliştirilmiştir.

Titreşim Azaltma - Testere gövdesi tutamaktan ayrı olup, elinizdeki yorgunluk miktarını azaltır.

Zincir Germe ayarı - Zincirli testerenin zincirinin doğru miktarda gerginliğe sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Zinciri yukarı kaldırırsanız, (eldiven giyerken) paladan  neredeyse kaldırılmamalıdır.

ECHO Zincir Testere Güvenlik Özellikleri: (devam)

Zincir Koruma- operatörün kesme sırasında kılavuz kırılan veya raydan çıkmış bir zincirin çarpması riskini azaltmak için tasarlanmış, çıkarılabilir bir alüminyum veya plastik parçadır.

Azaltılmış Geri Dönüş Çubukları ve Zincirler - ECHO testereleri düşük geri tepme çubukları ve zincirleriyle donatılmıştır. Bunları kullanmak, geri tepme oluşumunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

ECHO, her bir zincir testeresi ile bir Talimat Kılavuzu ve Güvenlik Kılavuzu sağlar. Zincir testerenizi çalıştırmadan önce bu kılavuzların her ikisini de okuduğunuzdan ve anladığınızdan emin olun. ECHO ayrıca kendi web sitesinde bir zincir testeresi güvenlik videosu sunuyor. Zincir testere geri tepme, ciddi veya ölümcül yaralanmalara neden olabilir. Geri tepmeyi önlemek için verilen talimatları okuyun ve uygulayın.

 

 

Güvenlik Kıyafetleri:

Zincir testerenizi kullanmaya hazırlanırken, aşağıdakileri giymelisiniz:

• Deri, çelik parmaklı ayakkabılar / botlar.

• Bacaklarınızı korumak için koruyucu pantolanlar. Bunlar genellikle zincir testeresi çalışması sırasında bacaklarınızın ve baldır bölgelerinizin ön tarafını korumak için çok sayıda koruyucu polyester malzeme içerir.

• Dar geçmeli ve yoldan çıkamayan uzun kollu gömlek.

• İşitme koruması, göz koruması ve kask.

• Eldivenler - zincirli testere üzerinde sağlam bir tutuş sağlamak için.

İşte tamam! Artık ECHO zincir testerenizi nasıl kullanacağınızı bildiğinize göre, resimlerinizi bizimle paylaştığınızdan emin olun ve daha fazla ECHO marka makine için bizi izlemeye devam edin.

 

Bizi Sosyal Medya hesaplarımızdan Takip Etmeyi Lütfen Unutmayınız.

Facebook; https://www.facebook.com/mapasmakineithalat/

Instagram; https://www.instagram.com/mapas_as/

Youtube; https://www.youtube.com/channel/UCAPFAdg6Irg6blBkmsav19Q

Teşekkürler.

Column 1/4

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Column 1/4

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Column 1/4

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Column 1/4

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Scepteur occaecat cupidatat proident sunt culpa deserunt mollit anim laborum. Sed perspiciatis unde omnis natus error voluptatem accusantium dolorem laudantium. Scepteur occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Column 1/4

Column 1/4

Column 1/4

Column 1/4