AĞAÇ KESİMİ YAPARKEN DOĞAYI YARALAMA!

AĞAÇ KESİMİ YAPARKEN DOĞAYI YARALAMA!

Şehirleşme sonucu belki ormanlar bizim için doğal yaşam alanı olmaktan çıkıp, huzur bulmak istediğimizde kaçtığımız mekanlar halini de alsa, hala daha bitkiler ve hayvanlar için doğal bir habitat halindedir. Ormanlar insanlar için huzurlu bir kaçış noktası olmasının yanı sıra sanayi için de odun ve doğal kaynak sağlayıcısı olarak büyük önem taşır. Milyarlarca yıllık dünyamızda giderek azalan doğal yaşam alanları yerlerini sanayi ve şehirleşmeye bırakıyor. Biz mapaş ailesi olarak, şu an sahip olduğumuz doğayı, hayvanların ve bitkilerin doğal yaşam alanını, kısaca nefes almamızı sağlayan kutsal ormanlarımızı önümüzdeki gelecek nesillere de aktarabilmek için bilinçli ormancılığı desteklemekteyiz.

 

Bilinçsizce benzinli testere ile ağaç kesimi, ağaç budanması sanayi ve sehirleşmeden sonra ormanların en büyük tehdidi haline gelmiştir. Bu sebeple ECHO motorlu testeremizi alıp ağaç kesimine başlamadan önce diğer canlıların sağlığını tehdit etmeden, onlara zarar vermeden bu amacımızı uygulamaya koymaya dikkat etmeliyiz. 

 

Küçük püf noktalarıyla ormanda yaşayan bitkilerin ve hayvanların yanı sıra avcılık yapan ve ya ormanda huzur arayıp oksijenin tadını çıkaran insanların da sağlığını tehlikeye atmamalıyız. Özellikle kalabalık yaşam alanlarının olduğu bölgelerde motorlu testere ile ağaç kesimi yaparken normalden kat be kat dikkatli olmalıyız.

 

 Motorlu testere ile kesim yapmadan önce planlamamızı doğru kurgulayıp çevresel alanları koruma yasalarına saygılı olmamız gerektiğini unutmamalıyız. Sen de ağaç kesimini zincirli testere ile yapmadan önce ormancılık ve çevre düzenleme organlarına başvurup hangi kurallara uyman gerektiğini öğrenebilir ve ECHO marka testerenle(motorlu, benzinli, elektrikli, zincirli) ağaç kesimi yaparken ya da avlanırken nelere dikkat etmen gerekir diye bilgi alabilirsin.